گزارشی آمریکایی از میلیاردر مشهور ایرانی

اخیراً به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی اقدامات ایران برای دورزدن تحریم‌های نفتی آمریکا مطرح شده است، خیلی هم بد نیست.

اما با مسدود شدن دارایی‌های بابک زنجانی، این سرمایه‌دار ایرانی توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا در ماه آوریل و قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا، اکنون او به دردسر افتاده است.

وی علاوه بر گرفتار شدن در تحریم‌های غرب علیه ایران، از سوی مسئولان دولت جدید ایران نیز تحت فشار قرار گرفته و به همکاری با حلقه انحرافی مرتبط با رئیس جمهوری قبلی متهم شده است. آنها هفته گذشته زنجانی را متهم کردند که ۱.۹ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران را به خزانه بازنگردانده است. همین موضوع موجب شده است که مجلس نیز تحقیقاتی را در مورد فعالیت‌های اقتصادی وی آغاز کند.

این گزارش افزود: پرونده بابک زنجانی، دریچه‌ای جدید به‌سوی عالم پر رمز و راز سرمایه داران ایرانی که حداقل بخشی از ثروت خود را از طریق کمک به دولت برای دورزدن تحریم‌ها اندوخته‌اند، گشوده است.

همزمان با تشدید فشارها، زنجانی اخیراً به‌صورت علنی در رسانه‌های ایرانی شروع به دفاع از خود کرده و از شبکه گسترده‌ای که او برای کمک به ایران برای فروش نفت خود و بازگرداندن درآمد ناشی از آن به داخل کشور، راه‌اندازی کرده تمجید کرده است. البته وی تأیید می‌کند که درصدی از این پولها نیز به جیب خودش رفته است.

اما این تنها دولت حسن روحانی نیست که به زنجانی مشکوک است، به‌گفته محمد خوش‌چهره، اقتصاددان و نماینده سابق مجلس: «در ایران همه کسانی که به‌سرعت ثروتمند می‌شوند، مشکوک تلقی می‌شوند... . صادقانه بگویم، ما نمی‌دانیم که آیا او یک قهرمان است یا یک متقلب».

خبرنگاری که با بابک زنجانی مصاحبه کرده است، گفت: «تحریم‌ها اقتصاد ایران را به‌سمت هرج و مرج سوق داده است... بابک زنجانی محصول این وضعیت است و در این جریان ثروت زیادی به جیب زده است، اما الآن تحت فشار است».

زنجانی در مصاحبه‌های قبلی خود با رسانه‌ها گفته که از سال ۲۰۱۰، از یک شبکه تار عنکبوتی متشکل از ۶۴ شرکت در دوبی، ترکیه و مالزی برای فروش میلیون‌ها بشکه نفت ایران استفاده کرده و ۱۷.۵ میلیارد دلار ارز به وزارت نفت و بانک مرکزی ایران تحویل داده است.

وی گفت: «پول بانک مرکزی تمام شده بود. در سال ۲۰۱۰ آنها از من خواستند تا پول نفت را به داخل کشور انتقال دهم تا سیستم بتواند از آن استفاده کند... این کاری بود که من انجام دادم».

بر اساس این گزارش زنجانی با ایجاد شبکه‌ای، مانع از کشف منبع اصلی نفت ایران می‌شد و نفت را در بازار آزاد به فروش می‌رساند و میلیون‌ها بشکه نفت را از تانکری به تانکر دیگر انتقال می‌داد و اغلب نیز این کار را در بندری کمتر شناخته شده در یک جزیره کوچک در مالزی به‌نام لابوان انجام می‌داد. به‌گفته خود او، وی در مجموع ۲۴ میلیون بشکه نفت به خریدارانی از کشورهای سنگاپور، مالزی و هند فروخته و سپس پول آنها را از طریق اولین بانک اسلامی در مالزی که اکنون در فهرست تحریم‌ها قرار دارد، تحت عملیات پولشویی قرار داده است.

زنجانی گفت: «این کاری است که من انجام می‌دهم، اقدامات ضدتحریم،... من یک تاجرم که کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد. از زمانی که من در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌ام، آنها حتی نتوانسته‌اند ۳ میلیون بشکه نفت بفروشند».

زنجانی سعی می‌کند زیاد به جزئیات فعالیت‌های تجاری‌اش نپردازد، اما اذعان می‌کند که کار خود را از سال ۱۹۹۹ یعنی زمانی که راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی ایران بود شروع کرده است. زنجانی استعداد خود را در زمینه تزریق ارز به بازار نشان داد و به‌سرعت روزی حدود ۱۷ هزار دلار به دست آورد.

وی افزود: «شاید باورکردنش سخت باشد، اما خدا در تمام زندگی‌ام به من کمک کرده است».

در سال ۲۰۱۰، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که به‌دلیل تحریم‌ها قادر به وارد کردن پول از خارج به داخل کشور نبود، به زنجانی نزدیک شد. به‌گفته زنجانی، وی با استفاده از بانک خودش طی چند روز ۴۰ میلیون دلار پول قرارگاه خاتم الانبیا را به داخل کشور انتقال داد.

رفته رفته نهادهای دولتی بیشتر به کمک او نیاز پیدا کردند و او در فاصله کوتاهی به قدرتمندترین دلال صنعت نفت ایران تبدیل شد.

در مورد بدهی ۱.۹ میلیارد دلاری پول نفت به خزانه، او می‌گوید که قبلاً ۷۰۰ میلیون دلار از این پول را پرداخت کرده است، اما تحریم‌ها مانع از انتقال ۱.۲ میلیارد دلار باقی‌مانده به حساب وزارت نفت شده است.

وی در ادامه گفت: «اگر آنها فردا یک شماره حساب به من بدهند که تا یک میلیارد یورو بتواند پذیرش کند، من این پول را باز خواهم گرداند... وقتی وزارت نفت و بانک مرکزی تحت تحریم هستند، من چگونه می‌توانم این پول را انتقال بدهم؟ ما قادر به انتقال این پول نیستیم، اما پول در حساب است».

/ 0 نظر / 18 بازدید