رحیمی همه را به اعتراض مقابل یک نهاد امنیتی دعوت کرد/ دفاع از اخلالگر ارزی

 در جریان مسائل ارزی به وجود آمده در کشور، بازداشت شده بود، بیان کرد: من در طول عمرم از نوشیدنی های این شرکت نخورده ام و حتی برای یک بار مدیرعامل این کارخانه را نیز ندیده ام ولی در بازجویی از وی پرسیده اند تو باید اعلام کنی که با رحیمی چه ارتباطی داری.


وی بیان کرد: دو دستگاه و سازمان در کشور اختلاف دارند و این فرد قربانی این اختلاف شده و وی را زندانی کرده اند این در حالی است که ما در کشور قوه قضائیه داریم و اگر این فرد تخلفی کرده است باید دستگاه قضا با وی برخورد کند نه اینکه از سوی یک نهاد دیگر بازداشت شود و کسی هم در این خصوص پاسخگو نباشد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: من امروز از آقای استاندار در مورد وضعیت وی پرسیدم که وی اعلام کرد این فرد همچنان بازداشت است و این برای کردستان خیلی بد است و همه باید به این موضوع اعتراض کنند و من انتظار دارم که نماینده ولی فقیه در کردستان و نمایندگان مردم در این استان به این موضوع اعتراض کرده تا زمینه برای آزادی وی فراهم شود.

وی اظهار داشت: جرم مدیرعامل این شرکت و این سرمایه گذار کردستانی این است که این فرد آمده و در کردستان سرمایه گذاری کرده است. اگر وی سرمایه گذاری اش را در کشور خارجی انجام می داد، کسی با وی کاری نداشت، ولی وقتی که در کردستان سرمایه گذاری کرده است، همه به وی گیر می دهند و امروز هم بازداشت شده است.

رحیمی با انتقاد از بی تفاوتی نمایندگان مردم استان کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر شما به عنوان نماینده مردم به دنبال منافع مردم کردستان هستید، بسم الله وارد میدان شده و نسبت به این بازداشت اعتراض کنید، تا فرد نامبرده آزاد شود و افراد بیشتری ترغیب شوند تا در کردستان سرمایه گذاری کنند.

وی یادآور شد: یکی از نخبگان کردستان همین فرد است که بدون هیچ گونه دلیلی زندانی است و وقتی که ما از نخبگان این استان حمایت نکنیم در حوزه سرمایه گذاری برای صنعت کردستان هم دچار مشکل می شویم و باز هم من اعلام می کنم که در طول زندگی حتی یک بار این فرد را ندیده ام و هیچ ارتباطی با من ندارد.

گفتنی است فرد یادشده صاحب یک شرکت تولید نوشابه و نوشیدنی است. وی به اتهام اخلال در بازار ارز کشور مدتی پیش دستگیر شد. همان زمانی که رحیمی مقصر اصلی بازار ارز را جمشید بسم الله معرفی کرده بود. جمشید بسم الله مدتی بعد دستگیر و به دلیل دست فروش و دلال بودن خرده پای بازار آزاد شد. ماه ها پیش به دنبال بالا رفتن قیمت ارز و کم کاری دولت در سامان بخشیدن به این بازار دستگاه قضائی از ورود به این حوزه و فرمانده سپاه پاسداران از حضور این نهاد در برخورد با اخلال گران بازار ارز خبر داد تا سرانجام پس از گذشت نزدیک به یک ماه، فرد مورد حمایت رحیمی به عنوان یکی از متهمین اصلی اخلال گری در بازار ارز معرفی و دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری ها در آن ایام وی در بازار ارز در زمستان سال ۹۰ با همراهی باندهای ثروت و قدرت، به عنوان معتمد برخی دستگاه‌ها، ارزهای سهمیه‌‌ای ارزان را می‌گرفت و به جای ساماندهی بازار و کنترل قیمت‌ها، کارهای دیگری با آنها انجام می‌داد.

او که اهل کردستان است و نامش از سال ۸۵ به بعد در سنندج بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است، به صورت خانوادگی کارهایش را جلو می‌برد. وی ابتدا شرکت تولیدی و صنعتی "خ.ز" که با برند ماءالشعیر معروف‌تر شد، را با اقدامات "خیرخواهانه" راه انداخت و همچنین با راه‌اندازی مجتمع‌های رفاهی و تفریحی با باندهای ثروت و قدرت ارتباط برقرار کرد و از آن پس بود که دیگر کردستانی‌ها، او را بیشتر شناختند.

وضعیت طوری پیش رفت که او روز به روز قدرت مالی و اقتصادی‌اش بیشتر و بیشتر شد و با حمایت‌های باندهای ثروت و قدرت، به دریافت تسهیلات بانکی روی آورد. این در حالی بود که او در روزهای اول فعالیتش در عرصه اقتصادی، هرجا می‌رفت، می‌گفت،"نیازی به پول دولت ندارم و می‌خواهم اشتغالزایی کنم."

وی در عین حال توانست علاوه بر دریافت لوح تقدیر وزارت صنعت به عنوان واحد صنعتی نمونه در سال ۸۷، و چندین لوح تقدیر دیگر، در همایشی که با عنوان جشنواره ملی کارآفرینان برتر با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به عنوان کارآفرین برتر مورد تقدیر قرار بگیرد.

بعدها ابهامات درباره نفوذهای اقتصادی وی فزاینده شد و در ادامه او با همراهمی باندهای ثروت و قدرت، یکی از بزرگترین صرافی‌های ایران "ز" را با دریافت مجوز رسمی صرافی نوع اول از بانک مرکزی به شماره ثبت "۴۲۰۴۶۸" تاسیس کرد.

با تاسیس این صرافی بزرگ، این بار نام وی در پایتخت ایران و آن هم در بازار ارز بر سرزبان افتاد؛ یکی از معدود صرافی‌هایی که در دوبی هم دفتر راه انداخت و از آن پس، ماموریت او گویا توزیع سهمیه‌‌های ارزی ارزان برای ساماندهی بازار ارز و کنترل قیمتها بود؛ سهمیه‌هایی که خوشبختانه هم اکنون حذف شده است، اما در گذشته - زمستان سال ۹۰- بوی رانت و سوء‌استفاده از ثروت ملی کشور را می‌داد.

در همین حال، او بعد از جلسه در بانک مرکزی، در تاریخ ۱۵ مهرماه سال ۹۰ در شعبه ارزی پارسا بانک ملی ایران افتتاح حساب کرد و در زمستان با همراهی باندهای ثروت و قدرت، ارز‌های سهمیه‌ای ارزان به این حساب و از آنجا به بانک ملی در دوبی منتقل می‌شد؛ ارزهایی که ظاهراً به بازار نمی‌رفت و در جاهای دیگر نگهداری می‌شد و همین موضوع به علاوه اقدامات مشابه اخلالگران دیگر، موجب شد تا در اواسط زمستان پارسال، قیمت دلار رکوردزنی کند.

گفته می شود صرافی‌های مستقر در دوبی کارشان فروش ارزهای سهمیه ای به واردکنندگان به قیمتی بالاتر بود به گونه ای که برخی شرکت‌های مستقر در دوبی دست از تجارت کشیدند و صرفا آن ارزها را می‌فروختند.

/ 0 نظر / 15 بازدید